Zegar reform zatrzymał się w roku 1990
Prywatyzacja szarych komórek
Zegar reform zatrzymał się w roku 1990
Piotr Tamowicz
Utrzymanie długookresowego wzrostu gospodarczego będzie wymagało poważnego zasilenia przemysłu w nowe rozwiązania techniczne i technologiczne. Zasilenie to może być realizowane poprzez import innowacji oraz eksploatację własnych zasobów naukowo-badawczych. Wykorzystanie tego ostatniego źródła jest problematyczne ze względu na niską efektywność struktury sektora B+ R.
Struktura ta charakteryzuje się dwoma podstawowymi cechami. Po pierwsze, państwo występuje jako główny sponsor badań i jednocześnie wykonawca (państwowe instytuty naukowo-badawcze) , po drugie, sektor B+ Rjest organizacyjnie "odseparowany" od przemysłu. Niską efektywność takiej struktury widać wyraźnie w konfrontacji z dopasowanym do potrzeb rozwoju gospodarczego kształtem sektorów B+ Rw krajach rozwiniętych. W krajach tych państwo, chociaż często występuje jako znaczący (ale nie jedyny i dominujący) dostarczyciel pieniędzy na działalność badawczą, odgrywa zdecydowanie mniejszą rolę jako realizator badań (państwowe instytuty badawcze) . Badania w zdecydownej części prowadzone są w sektorze prywatnym, w tym przede wszystkim w laboratoriach korporacji przemysłowych.
Uzupełnienie importu innowacji o pomysły wypracowane w kraju wymaga więc głębokich zmian w strukturze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta