Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Źródła korupcji

04 listopada 1995 | Plus Minus | AC

Biorący łapówki rosyjscy urzędnicy mieli mgliste pojęcie o skarbie państwa

Źródła korupcji

Andrzej Chwalba

Nauki społeczne, których przedmiotem zainteresowania jest problem korupcji, takie jak socjologia, antropologia, etnologia, etyka, prawo i historia, szukają uniwersalnych oraz szczególnych źródeł tego zjawiska -- zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Prowadzone dotychczas studia doprowadziły do wypracowania kilku znaczących teorii, tłumaczących źródła fenomenu korupcji.

Niektórzy badacze widzą je w jednym podstawowym czynniku, inni zaś w wielu czynnikach. W związku z tym wyróżnia się interpretacje monofaktorowe iwieloczynnikowe (multifaktorowe) . Wśród tych drugich na uwagę zasługują: teoria etnocentryzmu, funkcjonalizmu, ewolucjonizmu, rewizjonizmu, kultury. W tym miejscu sygnalizujemy ich istnienie, do niektórych z nich jeszcze powrócimy.

XIX-wieczna historiografia europejska źródeł korupcji w Rosji często upatrywała w cechach charakterologicznych i antropologicznych Rosjan. Echa tych poglądów można jeszcze spotkać we współczesnych opiniach. Utrzymywano więc, że cechy narodowe Rosjan formowały się pod wpływem cywilizacji azjatyckich, jak również czynników geograficznych, zwłaszcza klimatycznych. Rozległość i monotonia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 610

Spis treści
Zamów abonament