Zaproszenie do dyskusji
Polska domaga się większego udziału w toczącej się w Unii Europejskiej debacie na temat reform tej instytucji. Jednocześnie jednak nasze społeczeństwo nie zdołało jeszcze wypracować własnej wizji zjednoczonej Europy.
Zaproszenie do dyskusji
Reinhold Vetter
Dobrze się dzieje, jeżeli niemieccy politycy, przedsiębiorcy czy bankierzy, którzy uważają się za przyjaciół, ldzi popierających Polskę lub po prostu interesują się jej sprawami, przyjeżdżają do Warszawy, aby prowadzić rozmowy izająć oficjalne stanowisko w kwestii przystąpienia Polski do NATO czy EWG. Dotyczy to zarówno polityka CDU Friedberta Pflügera, który wziął udział w dyskusji wredakcji "Rzeczpospolitej" (10 października tego roku) , jak i Karstena Voigta, przewodniczącego Rady Północnoatlantyckiej, atakże Karla-Heinza Hornhuesa, szefa Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, oraz Hilmara Koppera, przewodniczącego zarządu Deutsche Bank, którzy w ostatnich tygodniach przebywali w Polsce. Powstaje jednak pytanie, w jakim stopniu niemieccy goście prezentują w swych wystąpieniach prawdziwy obraz Zachodu odnośnie trudności europejskiego procesu zjednoczeniowego. Można też spytać, jak dalece rzetelny obraz tego, co dzieje się w Polsce, zabierają ze sobą do domu. Miałbym tu kilka wątpliwości.
Optymizm na wyrost?
Przewodniczący Rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta