Rzeczy ulotne Krzysztofa Mętraka
Rzeczy ulotne Krzysztofa Mętraka
2 listopada w stołecznym Klubie Księgarza odbył się wieczór pamięci Krzysztofa Mętraka połączony z promocją dwóch jego książek "Słownika filmowego" i "Krytyki -- twórczości przeklętej". Publikujemy recenzję pierwszego z tych tytułów.
"A tak Bogiem a prawdą cóż zostaje z człowieka? -- pisał w 1987 roku Krzysztof Mętrak w "Tygodniku Kulturalnym" -- ledwie strzępy cudzych wspomnień oderwane od całości losu, przypadkowe i często niesprawiedliwe, wieloznaczne i niekiedy wręcz fałszywe. Tym bardziej że z biegiem lat prawda o czyjejś biografii tonie zupełnie w odmętach zapomnienia. Chyba, że zostaje przekuta w spiżowy pomnik. Lecz pomniki -- wbrew swojej naturze -- łatwo odrywają się od ziemi".
Krzysztof Mętrak był krytykiem bodaj najczęściej piszącym o tych, którzy odeszli. Od postaci cieszących się powszechnym szacunkiem, po kontrowersyjne. Ten rodzaj tekstów, który tak wielu sprawia najwyższą trudność, spod jego pióra wychodził z łatwością. Bywał w tym niekonwencjonalny. Wprzypadku ministra Janusza Wilhelmiego tę niekonwencjonalność posunął do przesady.
W tekście "Zbiorowe epitafium" (1979) Krzysztof Mętrak zastanawiał się publicznie nad odmienną poetyką tekstów pisanych tuż po śmierci i tych bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta