Po odstąpieniu od umowy ciężko odzyskać podatek
Do odstąpienia od umowy upoważnia art. 395 kodeksu cywilnego. Wystarczy w odpowiednim terminie złożyć oświadczenie woli. Skutkuje to zobowiązaniem stron do zwrotu pobranych świadczeń wstanie niezmienionym (chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu).
Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie.
Co jednak zrobić z zapłaconym podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Czy można ubiegać się o jego zwrot na podstawie art. 11 ustawy o PCC? Czy też powinno się raczej złożyć wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w trybie art. 75 i następnych ordynacji podatkowej?
Istota odstąpieniaPrawo odstąpienia wprowadzono do systemu prawa cywilnego po to, by strony umowy mogły swobodnie ukształtować swoje prawa i obowiązki. Z kodeksu cywilnego wynika jasno, że w razie wykonania prawa odstąpienia umowa uważana jest za niezawartą. W związku z tym powstaje nowy stan prawny taki, jaki miał miejsce przed jej zawarciem. Wszelkie jej skutki prawne zostają "unicestwione", tak jakby czynność prawna, z której wynikają, w ogóle nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta