Kupujemy na raty, amortyzujemy od razu
- Zamierzam kupić częściowo na raty samochód osobowy i wykorzystywać go w swojej działalności gospodarczej jako środek trwały. Prowadzę książkę przychodów i rozchodów. Czy wolno mi na bieżąco wliczać płacone raty w koszty działalności gospodarczej? Jak ustalić wartość początkową takiego samochodu dla celów amortyzacji? Czy może należałoby ten kontrakt uznać za rodzaj leasingu? - pyta czytelnik DF.
Otóż jeśli jest to umowa sprzedaży na raty, to z chwilą jej zawarcia samochód staje się własnością nabywcy. Zatem przepisy o leasingu nie wchodzą w rachubę.
Jeśli spełnia warunkiPrzedmiot, także kupiony na raty, może być środkiem trwałym przedsiębiorcy, jeżeli spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o amortyzacji (art. 22a - 22o updof). Zgodnie z nimi za środki trwałe uznaje się stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte albo wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. środki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta