Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można usunąć wspólnika ze spółki

04 lipca 2007 | Prawo | Marek Domagalski
źródło: Nieznane

ROZMOWA prof. Stanisław Sołtysiński Kiedy można usunąć wspólnika ze spółki

Rz: Kodeks spółek handlowych mówi, że z "ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika" sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki. Jest to jednak bardzo ogólne pojęcie.

Stanisław Sołtysiński: W doktrynie przeważa trafny pogląd, że przyczyna wyłączenia musi leżeć po stronie wspólnika. Musi być ona ważna (istotna) z punktu widzenia celów spółki. Chodzi zarówno o przyczyny zawinione (np. prowadzenie działalności konkurencyjnej lub nadużywanie prawa kontroli spółki), jak i niezawinione, lecz zagrażające interesom pozostałych wspólników i spółki (np. długotrwała choroba uniemożliwiająca uzgodnione w umowie spółki współdziałanie pozwanego wspólnika z powodami). Ważną przyczyną wyłączenia może być także blokowanie uchwał wspólników przez uporczywe niestawiennictwo na zgromadzeniach spółki (wyrok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4201

Spis treści
Zamów abonament