Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarby sztuki zdobyte szantażem

04 lipca 2007 | Kultura | Monika Małkowska
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ALBUM Skarby sztuki zdobyte szantażem Od dziś przez tydzień do kupienia z "Rzeczpospolitą" tom poświęcony rzymskiej Gallerii Borghese, niegdyś siedzibie kardynalskiej. Pod koniec XVIII w. przebudowana w stylu klasycystycznym, po remoncie w 1997 roku zyskała szlachetniejszy wygląd

To muzeum powstało dzięki kolekcjonerskiej pasji kardynała Scipione Borghesego: w 1615 roku kazał wznieść specjalny pałac do eksponowania zebranych przezeń dzieł sztuki.

Hierarcha wykorzystywał, a właściwie nadużywał władzy, którą zawdzięczał wujowi Camillo Borghesemu, od 1605 roku zasiadającemu na papieskim tronie jako Paweł V. Na przykład ponad 100 arcydzieł, wśród nich rewelacyjne płótna Caravaggia, wymusił od poprzedniego właściciela szantażem: rzucił nań fałszywe oskarżenie, uwięził, a następnie w zamian za wolność - zażądał kolekcji sztuki.

Pomijając metody, trzeba zgodzić się, że Scipione Borghese miał wytrawny gust. Zgromadził wiele skarbów starożytności, znakomite przykłady sztuki renesansu (w tym obrazy Rafaela i Tycjana) oraz dzieła najwybitniejszych twórców baroku.

W dziale malarstwa imponuje wyjątkowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4201

Spis treści
Zamów abonament