Trybunał wywołał zamęt
Z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 11 maja, dotyczącego ustawy lustracyjnej, wynika szereg istotnych problemów, i to nie tylko związanych z lustracją. Choć sprawa lustracji była już kilkakrotnie badana przez Trybunał, ocena konstytucyjności ustawy lustracyjnej i ustawy o IPN dokonana w maju tego roku jest wydarzeniem historycznym, które z pewnością wywrze istotny wpływ na dalszy kształt polskiego ustawodawstwa w tym zakresie. Orzeczenie zapadłe przy dziewięciu zdaniach odrębnych, jest jednym z najbardziej niespójnych i wewnętrznie sprzecznych orzeczeń w historii polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
Bez sędziowskiej wstrzemięźliwościNiespójność ta wynika nie tylko z rozbieżności poglądów na temat konstytucyjności poszczególnych przepisów nadmiernie rozbudowanej ustawy. To jasne, że w warunkach polskich aksjologia lustracji zasadniczo podzieliła skład Trybunału. Chciałbym jednak wskazać na niespójność uwarunkowaną znacznie głębiej i mającą charakter fundamentalny - dotyczącą filozofii i zasad orzekania polskiego Trybunału Konstytucyjnego, a dalej na wybrane problemy szczegółowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta