Przechodniu, powiedz Polsce...
Zwiedzając wystawę, uświadamiamy sobie, że dla żołnierzy 2. Korpusu Polskiego nie było zadania ponad siły, misji niewykonalnej. Szli naprzód, wiedząc, że mosty za nimi spłonęły. Wierzyli, że ich poświęcenie alianci docenią i nagrodzą. Finał był inny. Zwycięzcy stali się ofiarami polityki.
Wystawę otwierają zdjęcia Władysława Andersa pochodzące z lat 30. Wykonano je przed drzwiami komendy garnizonu 2. Samodzielnej Brygady Kawalerii i podczas ćwiczeń na poligonie. Generał robił wówczas w armii błyskotliwą karierę - ceniono go za odwagę i bezprzykładną lojalność, wysoko oceniano jego dowódcze talenty. Latem 1939 r., w obliczu zagrożenia równoczesnym atakiem z zachodu, północy i południa, powierzono mu ambitne zadanie osłaniania granicy z Prusami Wschodnimi, skąd spodziewano się uderzenia w kierunku Warszawy.
Armia prezentowała się świetnie - wyeksponowane mundury kawalerzystów przywodzą na myśl malownicze sceny manewrów z filmu "Kronika wypadków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta