Nieudana próba wypędzenia z Warszawy
Pamięć o Powstaniu Warszawskim staje się coraz ważniejszym elementem współczesnej polskiej tożsamości. A jakie miejsce zajmuje Powstanie Warszawskie w pamięci Niemiec? Niewątpliwie wiedza o nim jest dzisiaj wśród niemieckich naukowców znacznie bardziej rozpowszechniona niż jeszcze parę lat temu. Żaden polityk niemiecki nie pomyli go już z powstaniem w getcie. Nie znaczy to jednak, że się o nim w Niemczech pamięta poza kręgami specjalistów i poza okolicznościowymi przemówieniami niemieckich polityków, wygłaszanymi zresztą w Polsce, nie w Niemczech.
Oto jeden z przykładów, jak mi się wydaje, bardzo charakterystyczny. Chodzi o znaną powieść urodzonej w 1968 roku Tanji Dückers "Himmeleskörper", która ukazała się mniej więcej w tym samym czasie co książka Güntera Grassa "Idąc rakiem". Zawiera ona wątki autobiograficzne i należy do całego już nurtu "literatury wnuków", powracających teraz do przeszłości pokolenia dziadków, odrzuconej i przemilczanej przez pokolenie dzieci.
W powieści przedstawione są losy rodziny niemieckiej, w tym dziadków, "wypędzonych" ze "Wschodu". Jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta