Klimatyczne być albo nie być
Choć wzrost temperatury na Ziemi odczuwamy już na własnej skórze, wciąż natknąć się można na sceptyków
Pokojowa Nagroda Nobla dla Ala Gore’a i Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu pokazuje, że kwestie globalnego ocieplenia trzeba traktować poważnie. Nagrodzeni, ludzie próbujący wojować z ocieplaniem się klimatu, zostali zaliczeni w poczet tych, którzy walczą o pokój, godność, wolność. Przesłanie nagrody jest jasne: sprawa globalnego ocieplenia to nie tylko kwestia tego, czy w Boże Narodzenie za 100 lat będzie śnieg. Tu chodzi o życie ludzi.
Już dziś mieszkańcy Afryki odczuwają zwiększanie się zasięgu chorób tropikalnych. Przykładem jest malaria w Kenii. W ciągu ostatnich 12 lat liczba przypadków choroby w rejonie Kericha, herbacianej stolicy kraju, wzrosła ośmiokrotnie. Dziś na malarię cierpi tam 12 proc. mieszkańców.
Także w państwach bogatych globalne ocieplenie zaczyna być widoczne: skraca się na przykład sezon narciarski. Jest też coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, które zabijają ludzi i powodują straty ekonomiczne. Te zjawiska, jak twierdzi wielu specjalistów, powiązane są z niestabilnością klimatu.
Można na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta