Składki na trzeci filar z ubezpieczeniem nie są kosztem firmy
PROGRAM EMERYTALNY Z GRUPOWYM UBEZPIECZENIEM NA ŻYCIE | Pracodawcy, którzy opłacają za pracowników składki emerytalne w ramach tzw. trzeciego filara z ubezpieczeniem na życie, nie mogą ich zaliczać do kosztów podatkowych. Takie nieprzejednane stanowisko prezentuje Ministerstwo Finansów
I to mimo że orzecznictwo sądowe przychodzi w sukurs podatnikom. O problemie tym pisaliśmy w DF z 22 marca tego roku. Jeden z czytelników zapytał nas o dalszy rozwój sytuacji. Przypomnijmy, że chodzi o pracownicze programy emerytalne, które mogą być tworzone i działają na podstawie przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. (DzU nr 116, poz. 1207). Przewiduje ona, że program może być prowadzony w czterech formach. Jedną z nich jest „umowa grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym”. I to właśnie ona okazała się podatkową pułapką.
Czy składka jest kosztem
Pracodawca jest odpowiedzialny za założenie i prawidłową realizację programu, w tym również ma obowiązek finansowania składki podstawowej. Czy może ją zaliczyć do kosztów podatkowych? Pozornie odpowiedź wydaje się prosta – tak, bo pozwala na to art. 15 ust.1d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, updop (art. 22 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, updof).
Przepis ten mówi, że kosztami uzyskania przychodów są również wydatki poniesione przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta