Przepisy, których bardzo potrzebują klienci deweloperów
Czy powstająca w Ministerstwie Budownictwa ustawa o ochronie nabywców w umowach z podmiotami profesjonalnymi, mająca uregulować stosunki klient – deweloper, zabezpieczy interesy nabywców mieszkań? - zapytaliśmy Annę Głód-Zdanowicz, radcę prawnego, wspólnika kancelarii Zdanowicz i Wspólnicy.
Rz: Czy propozycje nowych przepisów zawierają rozwiązania korzystne dla kupujących mieszkania na rynku pierwotnym?
Anna Głód-Zdanowicz: Rozwiązania przyjęte w projekcie, korespondują bezpośrednio z wynikami badań przeprowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, których przedmiotem były wzorce umów stosowanych przez wiodących na rynku deweloperów. Z badań tych wynika, że są rażące dysproporcje we wzajemnych stosunkach stron umowy o kupno mieszkania. Nierówność praw i obowiązków często wpędza klientów w tarapaty, bo w razie kłopotów stają w szranki z silniejszym, profesjonalnym partnerem, jakim jest deweloper.
Jakie są najważniejsze założenia projektu?
Pierwszym i najważniejszym założeniem, jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Budownictwa, jest obowiązek zawierania umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Taka umowa zazwyczaj poprzedza zawarcie umowy przenoszącej własność lokalu mieszkalnego, w sytuacji gdy deweloper oferuje go do sprzedaży, a nie został on jeszcze wybudowany. Ma ona za zadanie ustalenie i sformalizowanie relacji między stronami. Jej głównym celem jest zagwarantowanie w przyszłości zawarcia finalnej umowy sprzedaży przenoszącej własność lokalu i to na warunkach ustalonych przez obie strony. Taką gwarancję mamy jednak dopiero wtedy, gdy umowa jest zawarta w formie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta