Stosujesz ceny nierynkowe, zadbaj o właściwą dokumentację
Firmy powiązane – zgodnie z zasadą swobody umów – mogą dowolnie ustalać warunki transakcji. Jednak organy podatkowe badają, czy nie odbiegają one od rynkowych, ustalonych między niezależnymi kontrahentami. Jeśli tak, mogą oszacować dochód i określić wyższy podatek do zapłaty
Zgodnie z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) oraz art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) podmioty powiązane to takie, które łączą zależności typu:
- kapitałowego (gdy jeden z nich posiada co najmniej 5 proc. udziałów w drugim lub dysponuje w nim prawem głosu wynoszącym co najmniej 5 proc. wszystkich praw głosu) lub
- personalnego (zarówno powiązania rodzinne, jak i inne osobowe – np. te same osoby w kierownictwie obu firm).
Przerzucanie dochodów
Zawierając transakcję, strony mogą, zgodnie z zasadą swobody umów, dowolnie ustalać jej warunki. Jeśli jednak transakcje zawierane przez firmy powiązane różnią się od tych, które ustaliłyby między sobą podmioty niezależne, jedna ze stron w efekcie może nie wykazywać dochodów albo wykazywać dochody niższe od tych, jakich można by oczekiwać, gdyby te powiązania nie istniały. Gdy firmy powiązane mają siedziby w różnych państwach, powstaje także ryzyko przerzucania dochodów do krajów o korzystniejszych przepisach podatkowych. Nic dziwnego więc, że organy podatkowe interesują się takimi transakcjami. Mogą oszacować dochody takiego przedsiębiorcy oraz określić podatek dochodowy bez uwzględnienia warunków, które wynikają z tych powiązań.
Stosowane ceny trzeba uzasadnić
Dlatego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta