Dwa rynki z perspektywą
Kraków to drugie miasto w Polsce pod względem podaży nowoczesnych biur. Natomiast Górny Śląsk jest liderem na rynku magazynów pod względem dynamiki rozwoju.
W ostatnich dwóch latach na rynku duże znaczenie w Polsce ma tzw. BPO (Business Process Offshoring), czyli lokalizacja działów lub procesów, np. księgowość czy call-centre, wydzielonych z dużych korporacji. Ten trend stymuluje rozwój sektora biurowego. Skorzystał już na tym Kraków, cieszący się dużym zainteresowaniem wśród najemców, a w najbliższych latach na profity mogą liczyć i Katowice.
Niemały popyt panuje i na rynku magazynowym. – Już wkrótce w woj. śląskim zasoby nowoczesnych wynajmowanych powierzchni logistycznych przekroczą 0,5 mln mkw. i prawdopodobnie w ciągu dwóch najbliższych lat podaż zwiększy się o kolejne 500 tys. mkw. – wylicza Dominik Witkiewicz, analityk z King Sturge.
Dla zagranicznych najemców
Kraków to drugi po Warszawie rynek oferujący najwięcej nowoczesnych biur. Analitycy z firmy Cushman & Wakefield szacują, że w tym mieście na koniec I semestru 2007 r. było 315 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, z czego ok. 1,5 proc. pozostaje niewynajęte. Z uwagi na niski współczynnik pustostanów obecnie wybór lokalizacji na siedzibę jest utrudniony – nie ma szans na wynajęcie biura od zaraz. Czynsze w tym mieście są wysokie – wywoławcze stawki wynoszą średnio 13 – 15 euro za 1 mkw. w centrum miasta i 11 – 12 euro za 1 mkw. na obrzeżach. Za wynajem biura w najlepszych budynkach trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta