Samorządy wprowadzą nowe bonifikaty przy sprzedaży mieszkań
Gdańsk zastanawia się nad zniesieniem zniżek przy wykupie części czynszówek. Zmiany zasad zbywania mieszkań komunalnych nie wyklucza też Kraków i Bydgoszcz. Od tygodnia gminy nie mogą już liczyć na odzyskanie udzielonej bonifikaty, jeśli nowy właściciel zbyt szybko sprzeda wykupiony lokal komunalny
Jeśli sprzedasz mieszkanie komunalne, zanim upłynie pięć lat od jego wykupu, nie musisz miastu zwracać bonifikaty, pod warunkiem że w ciągu 12 miesięcy przeznaczysz pieniądze na cele mieszkaniowe. Tak mówią nowe przepisy obowiązujące od tygodnia. Jak się okazuje, do tej pory do kas samorządów w kraju wpływało do kilkuset tysięcy złotych z tytułu oddawania zniżek.
Przed wejściem w życie nowych zasad zbyt szybka sprzedaż komunalnego M skutkowała bowiem koniecznością zwrotu przyznanej bonifikaty.
Gdańsk: część zniżek do zniesienia
W zasobach tego miasta jest ponad 29 tys. mieszkań komunalnych. Tylko w tym roku wnioski o wykup lokali złożyło 1705 najemców.
– Od 1992 roku gmina Gdańsk sprzedała 23,899 tys. lokali – informuje Karol Polejowski, p.o. kierownika referatu Informacji i Komunikacji Społecznej w Kancelarii Prezydenta Gdańska. Dodaje, że przy sprzedaży mieszkań pod uwagę brana jest ich wartość rynkowa określona przez rzeczoznawcę majątkowego.
Ogólna zniżka wynosi w tym mieście 90 procent. Można też ubiegać się o dodatkowe bonifikaty. Mogą na nie liczyć m.in. kombatanci i represjonowani w czasie wojny. – Łączna bonifikata, która może być udzielona przy nabyciu lokalu, nie może być wyższa niż 95 procent – mówi Karol Polejowski.
Przed wejściem w życie nowelizacji ustawy zniżkę trzeba było miastu oddać, gdy nabyty lokal nowy właściciel...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta