Menedżerów wolno zatrudniać na podstawie różnych umów
Uchwała o powołaniu wystarczy do pełnienia funkcji członka zarządu, ale nie powoduje ona nawiązania stosunku pracy
– Jesteśmy właścicielami niewielkiej spółki z o.o. Poszerzamy skład zarządu, powołując na to stanowisko osobę spoza naszego grona. Gdyby jednak menedżer nie spełniał naszych oczekiwań, to chcemy możliwie szybko się z nim rozstać. W tej sytuacji wolelibyśmy uniknąć podpisywania z nim umowy o pracę. Czy możemy nawiązać stosunek pracy na podstawie powołania? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
W opisanej sytuacji należy odróżnić powołanie do pełnienia funkcji członka zarządu, o którym mowa w kodeksie spółek handlowych, od powołania w rozumieniu art. 68 kodeksu pracy. Są to dwie odrębne instytucje.
Powołanie członka zarządu...
Zasadniczo członków zarządu powołuje zgromadzenie wspólników w drodze uchwały (art. 201 § 4 k.s.h.). W ten sposób powstaje stosunek organizacyjno-prawny, który nie ma jednak nic wspólnego ze stosunkiem pracy. Wskazuje na to wyrok Sądu Najwyższego z 14 lutego 2001 r. (l PKN 258/00). Wedle niego należy wyraźnie odróżnić stosunek organizacyjny, łączący członka zarządu ze spółką, od stosunku prawnego, na podstawie którego świadczy on swoje usługi spółce.
Powołanie do zarządu, jak i odwołanie powodują tylko powstanie lub ustanie stosunku organizacyjnego. O tym, czy spółkę i członka zarządu łączy jakiś inny stosunek prawny, decydują inne zdarzenia, np. zawarcie umowy o pracę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta