Uwierzcie w porażkę Eriki Steinbach
Jeżeli dla Polski wyznacznikiem są wypowiedzi pani Steinbach, to odnoszę wrażenie, że Polska odgrywa rolę byka, który reaguje na wywieszaną przez Erikę Steinbach czerwoną płachtę – mówi Markus Meckel, deputowany do Bundestagu, w rozmowie z Piotrem Semką
Rz: Na czym polega kompromis między SPD i CDU w sprawie „widocznego znaku”, jaki ma upamiętnić Niemców deportowanych i tych, którzy uciekli przed armią sowiecką z terenów zachodniej Polski?
Dziesięć lat temu my, Niemcy i Polacy, potrafiliśmy dyskutować o problemie wypędzeń bardziej otwarcie niż dziś. Pamiętam konferencję na ten temat. Ambasador Czech w Warszawie siedział obok z otwartymi ustami. Powiedział potem, że tak otwarta debata w Pradze nie byłaby możliwa. Później pani Steinbach założyła fundację Centrum przeciwko Wypędzeniom. W tym czasie rząd SPD – Zieloni drastycznie ograniczył środki dla Związku Wypędzonych. Centrum było próbą założenia nowej instytucji w Berlinie. Rząd federalny i większość parlamentarna oświadczyli , że projekt ten nie uzyska wsparcia. W roku 2002 zaproponowałem, aby tą trudną historią zająć się w ramach wspólnego projektu europejskiego we Wrocławiu. Z inicjatywy ministrów kultury Polski i Niemiec z udziałem Czechów, Słowaków, Węgrów i Austriaków powstała idea projektu Europejskiej Sieci „Pamięć i Solidarność”.
Potem w Polsce i w Niemczech były wybory. W kampanii CDU prezentowała stanowisko, że Centrum przeciwko Wypędzeniom powinno powstać według projektu pani Steinbach. SPD nie chciała się na to zgodzić. Kompromis z roku 2005 zawarty w umowie koalicyjnej przewiduje, że w połączeniu z Europejską Siecią „Pamięć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta