Uwaga, dług publiczny szybko rośnie
Zarządzanie długiem Skarbu Państwa, wyodrębniane ze struktur Ministerstwa Finansów, jest jednym z najszybciej ewoluujących obszarów finansów publicznych
Zarządzane portfele skarbowych papierów wartościowych sięgają zazwyczaj od kilku do często kilkuset miliardów czy nawet bilionów jednostek danej waluty. Podstawowym celem zarządzania długiem, oprócz oczywiście finansowania potrzeb pożyczkowych rządu, jest ograniczanie kosztów jego obsługi.
Przyjęcie zatem przez rząd PiS polityki zadłużania państwa, często w miejsce ograniczania wydatków budżetowych, podnoszenia podatków czy sprzedaży majątku państwowego, nie jest zależne od osób zarządzających długiem. Ich zadaniem powinno być zdobycie środków na rynku po jak najniższym koszcie. Aktualna strategia zarządzania długiem publicznym na lata 2008 – 2010 jest ostatnią strategią zaakceptowaną przez obecny rząd.
Po wygranej PO trzyletnie założenia tej strategii przypuszczalnie znowu będą podlegały korektom. Stoimy bowiem przed niedokończoną reformą finansów publicznych, czekającą w kolejce reformą służby zdrowia, przyjęciem ostatecznych założeń systemu emerytalnego i oczywiście przygotowaniem Euro 2012. Te najważniejsze sprawy do załatwienia w kontekście zadłużenia państwa to problemy wysokości długu Skarbu Państwa i samorządów terytorialnych, długu jednostek państwowej służby zdrowia, zadłużenia FUS oraz poziomu zobowiązań z tytułu udzielanych poręczeń i gwarancji.
Z danych zawartych w najnowszej strategii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta