Złote tarasy Lavaux
Winnice nad Jeziorem Genewskim najpiękniej wyglądają jesienią. Właśnie wpisano je na listę UNESCO
Matka Natura hojnie obdarowała szwajcarski kanton Wodezja. Ten zachodni francuskojęzyczny region zahacza o wszystkie trzy główne, krainy geograficzne kraju: Jurę, Wyżynę Szwajcarską i Alpy. Urodą odznacza się także krajobraz stworzony przez człowieka – opadające tarasami w stronę Jeziora Genewskiego winnice Lavaux. W czerwcu wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Trzy słońca
Lavaux to największy region uprawy winorośli w Szwajcarii: ponad 840 hektarów winnic. Ciągnie się wzdłuż jeziora na długości 14 km pomiędzy Lozanną na zachodzie a Montreux i Vevey na wschodzie. Kulturę wina szerzyli tu od prawieków Helweci, starożytni Rzymianie i Burgundowie, decydująca jednak okazała się rola średniowiecznego Kościoła. To mnisi z zakonu cystersów, z błogosławieństwem biskupów Lozanny, w XII wieku przekształcili ugory na stokach wzgórz w winnice.Łagodny klimat wokół Jeziora Genewskiego okazał się wprost wymarzony dla uprawy winorośli. Winiarze z Lavaux mówią, że sprzyjają im trzy słońca. Jednym jest to, które świeci na niebie 1800 godzin w roku. Drugie to promienie słoneczne odbijające się od lustra Jeziora Genewskiego, trzecie wreszcie to ciepło, jakie zatrzymują nagrzane w ciągu dnia białe mury ogradzające tarasy.
Winnice są wspaniale utrzymane. Niemal wszystkie prace wykonuje się tu ręcznie, tradycyjnymi metodami. Z wyjątkiem transportu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta