Za pracowników opłacamy wszystkie składki w pełnej wysokości
Pracownik jest ubezpieczonym, od którego pensji musimy odprowadzić wszystkie składki. Wszystko jedno, jaki ma angaż: próbny, okresowy, stały czy na zastępstwo
Umowa o pracę to najczęstsza forma zatrudnienia. Pracownik zobowiązuje się wykonywać pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca – zatrudniać go za wynagrodzeniem. Podlega on zasadniczo obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Nie ma przy tym znaczenia, czy ma równocześnie inne tytuły do ubezpieczeń, np. dodatkowe zlecenie na boku czy angaż w obcym zakładzie. Podobnie nie ma znaczenia to, że jest uczniem, studentem, emerytem lub rencistą.
Osoby współpracujące
Jeśli jednak pomaga w prowadzeniu firmy komuś z rodziny, traci status pracowniczy i staje się dla ZUS osobą współpracującą. Dzieje się tak, jeśli indywidualny przedsiębiorca zatrudni na etacie: małżonka; dzieci własne, drugiego małżonka lub przysposobione; rodziców, macochę, ojczyma lub osoby przysposabiające. Pod warunkiem że osoby te pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu biznesu. Wówczas podlegają one ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu jako osoby współpracujące. Składki na ubezpieczenia społeczne płacimy za nie od zadeklarowanej kwoty, nie niższej od 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Nie dotyczy to jednak dzieci, z którymi zawarto umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Te pozostają pracownikami >patrz przykład 1.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta