Kiedy możesz starać się o ulgę w spłacie podatków
O ulgę w zapłacie podatku w swoim urzędzie skarbowym może starać się nie tylko Kowalski, ale również przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą. Różne będą jednak podstawy prawne występowania o przyznanie ulgi. Kowalski przygotuje swój wniosek na podstawie art. 67a ordynacji podatkowej (op), natomiast prowadzący firmę – na zasadach określonych w art. 67b op. Przepis ten zobowiązuje organ udzielający pomocy (najczęściej będzie to naczelnik urzędu skarbowego) oraz podatnika, by poza przepisami op mieli na uwadze dodatkowo regulacje dotyczące pomocy publicznej oraz przepisy wspólnotowe dotyczące tego zagadnienia.
Trzy rodzaje wsparcia
Przedsiębiorcy mogą starać się o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie jego zapłaty na raty. Mogą również złożyć wniosek o odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub o umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych. Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, o które może starać się przedsiębiorca, można podzielić na trzy grupy:- ulgi, które nie stanowią pomocy publicznej,- ulgi, które stanowią pomoc de minimis – w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis (będzie to rozporządzenie Komisji WE nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta