Lepszy dom pod miastem niż mieszkanie w centrum
Jeśli aglomeracje nie są atrakcyjne – ludzie wynoszą się na przedmieścia
Ślązacy, których na to stać, wolą kupić działkę i wybudować dom pod miastem, niż kupować niezbyt atrakcyjne mieszkania w mało pociągających centrach miast.– Dzieje się tak dlatego, że w centrum Katowic, a także w bardzo wielu innych śląskich miast, dominuje stara zabudowa. Na porządku dziennym są odrapane blokowiska, a nawet tereny przemysłowe – mówi dr Paweł Grząbka, dyrektor zarządzający CEE Property Group.
Zdaniem analityka, podobna sytuacja panuje w Łodzi, gdzie wygląd i standard centrum także wygania estetów poza miasto.
Mało nowych mieszkań
Dla Katowic i wielu innych śląskich miast charakterystyczne jest to, że budowano tam bardzo mało nowych mieszkań – zaledwie 200 – 300 rocznie, a ceny przez długi czas utrzymywały się na stałym poziomie. Dopiero pod koniec 2006 roku sytuacja ta się zmieniła. Pojawiło się kilka dużych projektów mieszkaniowych, co pociągnęło za sobą znaczny wzrost cen mieszkań.W pobliżu centrum miasta powstają Dębowe Tarasy – duża nowoczesna inwestycja mieszkaniowa. W centrum miasta zaczynają powstawać ekskluzywne apartamentowce. Najnowszy projekt architektoniczny na przebudowę centrum miasta zakłada ok. 220 tys. mkw. powierzchni nowych nieruchomości, z czego ok. 65 tys. mkw. przeznaczonych zostało na mieszkania.
– Niestety, jedna duża inwestycja typu Dębowe Tarasy wiosny jeszcze nie czyni. Sądzę, że zmiana oblicza centrum będzie w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta