NFZ zapłaci za ratowanie życia nieubezpieczonych
Szpitale muszą bezwzględnie udzielać pomocy, gdy czyjeś życie lub zdrowie jest zagrożone. Jednak obciążanie nieubezpieczonych kosztami tej pomocy jest sprzeczne z konstytucją
W precedensowym wyroku z 8 sierpnia 2007 r. Sąd Najwyższy wskazał, kto ponosi koszty leczenia w nagłych wypadkach, jeśli pacjent nie ma ubezpieczenia – Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawa była rozpatrywana na posiedzeniu niejawnym. „Rz” dotarła do uzasadnienia wyroku SN. Bezwzględny obowiązek lekarzy i szpitali Z problemem finansowania leczenia pacjentów potrzebujących natychmiastowej pomocy szpitale borykają się od początku reformy ubezpieczeń zdrowotnych.
Kolejne ustawy o tych ubezpieczeniach odnosiły się bezpośrednio tylko do finansowania leczenia osób mających ubezpieczenie. Odrębnie unormowana jest kwestia finansowania świadczeń bezpłatnych. Chodzi np. o zwalczanie chorób zakaźnych, leczenie narkomanów, więźniów. Tymczasem na szpitalach, a także wszystkich lekarzach, ciąży bezwzględny ustawowy obowiązek udzielania pomocy, gdy zagrożone jest zdrowie i życie. Zasadniczo zgodnie z przepisami, jeśli pacjent nie ma ubezpieczenia, świadczeń udziela się mu na jego koszt.
Wiadomo, że spora grupa takich pacjentów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta