Setki milionów euro na otwarcie granic
Możliwe, że Polska wejdzie do strefy Schengen dwa tygodnie wcześniej, niż jest zaplanowane, czyli już 15 grudnia 2007 r. Wiąże się to przede wszystkim ze zniesieniem kontroli na granicy z innymi państwami unijnymi.
Aby było to możliwe, szczelne muszą być granice na wschodzie: z Ukrainą, Rosją i Białorusią. Ile nas to wszystko kosztowało? Ponad 300 mln euro otrzymaliśmy z budżetu unijnego na uszczelnienie naszej wschodniej granicy przed przystąpieniem Polski do strefy Schengen. Ok. 100 mln zł wyłożyły na ten cel Porty Lotnicze, podobną kwotę wyasygnował budżet.
Unijna dotacja została wydana głównie na wyposażanie przejść granicznych, zakup i rozmieszczenie systemów radarowych na granicy morskiej, budowę sieci aresztów deportacyjnych, a przede wszystkim na system informatyczny umożliwiający wymianę informacji o osobach niepożądanych.
Większość przejść lądowych i kolejowych została rozbudowana jeszcze przed naszym wejściem do Unii Europejskiej. W tym roku kończyliśmy rozbudowę głównych przejść tranzytowych.
Porty morskie nie odczuły kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta