Lepiej budować dłużej, niż popełniać błędy
Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta
Rz: Jak często inwestycje Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta są hamowane przez znaleziska archeologiczne?
Paweł Barański: Na szczęście niezbyt często, a w czasie mojej kadencji – wcale – oczywiście z wyjątkiem odbudowy Pałacu Saskiego.
Czy było wiadomo, że w tym miejscu można się spodziewać takich znalezisk?
Tak, ale dopiero po fizycznym odkryciu tych fundamentów było wiadomo, z czym mamy do czynienia.
A z czym mamy do czynienia?
Odkryte fragmenty fundamentów stanowią wartość historyczną, emocjonalną, jednakże rozpatrywane są równolegle dwa inne aspekty: architektoniczny i funkcjonalny. Po dokonaniu szczegółowych analiz i ekspertyz została podjęta przez mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków decyzja w sprawie zachowania części odkrytych murów.
Opóźnienia z powodu tych znalezisk są już faktem. A co z postulatem pozostawienia fragmentów odsłoniętych murów? Czy jest to możliwe i ile to będzie kosztowało?
Jest to możliwe. Zmiana będzie polegała na przeprojektowaniu posadowienia fundamentów w granicach działek z uwzględnieniem rezygnacji z realizacji parkingów na poziomach – 2 w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta