Wtorki, które kończyły się w czwartek nad ranem
Futbol na najwyższym poziomie to ogromne pieniądze, ale także narkotyki, alkohol, łatwe kobiety i hazard. Afer jest coraz więcej
Kiedy w 1987 roku niemiecki bramkarz Harald Schumacher napisał w swojej książce, że 90 procent zawodników z Bundesligi jest uzależnionych od narkotyków, nie tylko nikt mu nie uwierzył, ale został niemalże wyklęty. Nigdy więcej nie dostał powołania do reprezentacji, a takie spojrzenie na futbol potraktowano jak marketingowy zabieg mający zachęcić do zakupu autobiografii.
Króluje kokaina
Dwadzieścia lat i kilkadziesiąt książek później problem narkotyków w futbolu nikogo już nie szokuje. W 2003 roku w ankiecie przeprowadzonej przez BBC wśród 700 zawodników angielskiej Premiership okazało się, że aż 46 procent pytanych zna kogoś regularnie zażywającego środki odurzające.Króluje kokaina. Zaczęło się od Diego Maradony, który w 1991 roku podczas gry w Napoli za jej zażywanie został zawieszony na 15 miesięcy. Do reprezentacji Argentyny wrócił na mistrzostwa świata trzy lata później, ale testy, jakim poddano go po zwycięstwie 4:0 nad Grecją, znowu dały wynik pozytywny.
Maradona i Canniggia
Po tym Maradona już się nie podniósł, kilkakrotnie w stanie krytycznym walczył o życie. Zwalczać uzależnienie pomagał mu jego przyjaciel Fidel Castro, zapraszając na kurację na Kubę, i chociaż ostatnio genialny niegdyś piłkarz znowu występuje publicznie, lekarze określili jego organizm jako skrajnie zniszczony przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta