Zwolniony jest tylko dochód ze strefy
Przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność gospodarczą zarówno na, jak i poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej. Zwolniony z podatku może jednak zostać tylko dochód z działalności w strefie. Stąd potrzeba jej organizacyjnego wyodrębnienia
Kontynuujemy cykl artykułów poświęcony specjalnym strefom ekonomicznym i zachętom podatkowym dla przedsiębiorców w nich działających. Materiały przygotowali eksperci z PricewaterhouseCoopers.
W pierwszych latach istnienia specjalnych stref ekonomicznych (SSE) zwolnienie z podatku dochodowego mógł uzyskać jedynie taki przedsiębiorca, który prowadził działalność gospodarczą wyłącznie na terenie SSE, a w wypadku osób prawnych – gdy miał także siedzibę na terenie strefy. Jednym z warunków korzystania ze zwolnienia było zatem terytorialne ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej do obszaru danej strefy.
Począwszy od 1 maja 2004 r. wszyscy przedsiębiorcy strefowi – niezależnie od tego, kiedy uzyskali zezwolenie – mogą prowadzić działalność poza terenem strefy.
Jednak ze względu na to, że zwolniony z podatku jest jedynie dochód osiągnięty z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE, ustalając wielkość zwolnienia, każdy przedsiębiorca musi rozstrzygnąć:
∑ które czynności wykonywane przez niego poza strefą są działalnością gospodarczą oraz
∑ w jaki sposób obliczyć dochód przypadający na działalność strefową i pozastrefową.
Wyodrębnienie organizacyjne
Zgodnie z § 5 ust. 3 rozporządzeń strefowych, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą również poza obszarem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta