Fiskus wspiera rehabilitację niepełnosprawnych
Ulga z racji wydatków na cele rehabilitacyjne, pozwalająca odpisać od dochodu także część wydatków na lekarstwa, przysługuje wyłącznie samym niepełnosprawnym oraz bliskim utrzymującym takie osoby
Odliczenie niektórych wydatków od dochodu jest limitowane, inne odlicza się w całości.
Musi być oficjalne orzeczenie
Warunkiem korzystania z ulgi na cele rehabilitacyjne jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
Orzeczenia o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, odpowiadających I, II lub III grupie inwalidztwa,
Decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową, albo
Orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 lat, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Prawo do tych odliczeń przysługuje oczywiście także wówczas, gdy osoba, której wydatek dotyczy, ma wydane przed 1 września 1997 roku orzeczenie o przyznaniu grupy inwalidzkiej: I, II lub III, albo – w odniesieniu do dzieci do lat 16 – orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez lekarza specjalistę.
Korzystać z tej ulgi może też osoba bliska mająca na utrzymaniu niepełnosprawnego, ale tylko wówczas, gdy należy on do następującego kręgu: współmałżonek, dziecko własne lub adoptowane, dziecko obce przyjęte na wychowanie, pasierb, rodzice, teściowie, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe.
Bliski może w zeznaniu za dany rok odliczać wydatki na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta