Zastój na rynku
W tym roku ani w Krakowie, ani w Katowicach nie powstanie żadne duże centrum handlowe. Spektakularne projekty są planowane dopiero w kolejnych latach
W Krakowie współczynnik powierzchni handlowej, która pozostaje niewynajęta, sięga niespełna 2 proc. W Katowicach współczynnik ten jest jeszcze niższy – wynosi 1,4 proc. Miesięczne czynsze są dość wysokie – w stolicy Górnego Śląska sięgają co najmniej 45 euro za każdy metr. W Krakowie najemcy muszą płacić znacznie więcej – najdroższe galerie kosztują miesięcznie nawet 75 euro za mkw. W tym roku jednak stawki te raczej nie pójdą do góry. Nie ma też mowy o ich spadku.
Duże zapotrzebowanie
Podaż powierzchni w dziesięciu istniejących nowoczesnych centrach handlowych na terenie Krakowa szacowana jest obecnie na około 340 tys. mkw. Wskaźnik nasycenia tego rynku jest stosunkowo niski – na tysiąc mieszkańców przypada około 450 mkw. – tak wynika z szacunków analityków CB Richard Ellis. Niewiele projektów powstało w ubiegłym roku. – Oddano zaledwie jedno centrum handlowe – Solvay Park, gdzie na powierzchni około 15 tys. mkw. znajduje się około 70 sklepów i punktów usługowych – mówi Beata Hebel z Knight Frank.
– Zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię handlową w Krakowie jest ciągle duże, czego dowodzi niski wskaźnik powierzchni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta