Nikt nie jest w stanie określić, ile cegieł może przerzucić robotnik na jednej zmianie
Praktycznie bez ograniczeń możesz zlecać pracownikom przerzucanie wielkiej ilości ciężarów, byleby to nie zagrażało ich zdrowiu. Limit dotyczy tylko ładunku, jaki podwładny może jednorazowo dźwignąć
– Czy jest norma maksymalnego przeładunku wagowego w czasie ośmiu godzin pracy? Jeśli np. jedna cegła waży 3 kg, to ile takich kostek pracownik może ręcznie zdejmować z taśmy produkcyjnej i ustawiać na wózku? Dotychczas sześciu robotników ustawiało w ciągu ośmiu godzin 16 wózków po 2400 cegieł. Ostatnio nakazujemy ustawiać np. 18 wózków, ale nie zwiększamy przy tym obsady. Czy mamy prawo to robić? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (DzU nr 26, poz. 313 ze zm.) masa przedmiotów przenoszonych przez jednego pracownika (dorosłego mężczyznę) nie może przekraczać:
- 30 kg przy pracy stałej,
- 50 kg przy pracy dorywczej.
Przez pracę dorywczą należy rozumieć ręczne przemieszczanie przedmiotów nie częściej niż cztery razy na godzinę, jeżeli łączny czas wykonywania tych prac nie przekracza czterech godzin na dobę. Gdy ręczne przemieszczanie przedmiotów wykonywane jest częściej, wtedy należy zaliczyć je do pracy stałej. Ręczne rozładowanie wagonu z cegieł będzie więc pracą stałą, przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta