Wysoka cena za rozbicie układu
Rządy kierowane przez PiS były szczere w chęci zwalczania korupcji, ale ich polityka kadrowa przyczyniła się do powstania nowych zagrożeń – piszą politolodzy z Uniwersytetu w Nottingham
Kiedy pierwszy rząd utworzony przez PiS objął władzę, celowo wymienił znaczną część pracowników administracji rządowej. Strategia ta miała na celu wyeliminowanie tak zwanej szarej sieci (domniemanych niejawnych powiązań polityków, urzędników i zewnętrznych interesów), która postrzegana była jako jedna z głównych przyczyn korupcji w postkomunistycznej Polsce.
Wśród pierwszych działań podjętych przez rząd Marcinkiewicza było zatem rozpoczęcie zasadniczej reformy służby cywilnej, a wiązało się to ze znacznie większym upolitycznieniem procesu rekrutacji urzędników administracji rządowej.
Upolitycznienie powoduje korupcję
Jako autorzy raportu o występowaniu stref korupcji w Polsce musimy przyznać, że upolitycznienie personelu ministerialnego mogło faktycznie doprowadzić do eliminacji niektórych skorumpowanych układów istniejących w Polsce. Ale jednocześnie ta sama strategia spowodowała pojawienie się innych czynników ryzyka występowania korupcji.
Strategia przyjęta przez rząd PiS po 2005 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta