Fascynacje Elizy Orzeszkowej
Eliza Orzeszkowa nie od razu stała się wielką orędowniczką asymilacji i „sprawy żydowskiej”. Jej fascynacja tematyką żydowską przychodziła etapami od dość stereotypowych, lekko antysemickich wyobrażeń do pełnej fascynacji i zdecydowanie filosemickiej postawy. Zainteresowanie sprawami żydowskimi pisarki było przemyślane i konsekwentne
20 lipca 1870 r. zwróciła się do firmy Gebethnera i Wolffa z listem, w którym prosiła o przysłanie jej wszelkich dzieł „tyczących się” wyznania mojżeszowego. Nawiązała też kontakt z redaktorem naczelnym „Izraelity” S. H. Peltynem, którego prosiła o wskazówki bibliograficzne i pomoc w kompletowaniu lektur o tematyce żydowskiej. Literatura nie była jej jedynym źródłem wiedzy o Żydach. Starała się nawiązać kontakty z ludźmi, od których mogła dowiedzieć się czegoś więcej o religii, tradycji i codziennym życiu wyznawców judaizmu.
Jednym z jej pierwszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta