Włosi oszukują fiskusa
Równowartość połowy włoskiego PKB powstaje nielegalnie – alarmuje prestiżowy Instytut Eurispes. Gospodarcze kłopoty Włoch to zatem tylko mit zbudowany na fałszywych wskaźnikach
Naukowcy z Eurispes, w którym najtęższe włoskie umysły prowadzą badania nad gospodarką, polityką i problemami społecznymi kraju, zadali sobie pytanie, dlaczego, chociaż we Włoszech ceny są na wysokim niemieckim poziomie, a płace niskie jak w Grecji, ludzie masowo nie umierają z głodu, nie emigrują lub nie szykują rewolucji.
Rzeczywiście od czasu wprowadzenia euro w 2001 roku ceny we Włoszech poszybowały w górę o prawie 40 procent, a płace (według obliczeń OECD) niemal w ogóle nie wzrosły. Wynikałoby z tego, że Włosi nadal zarabiają w lirach, a wydają w euro, przy czym siła nabywcza pieniędzy spadła w ciągu siedmiu lat o grubo ponad jedną trzecią!
W tym samym czasie w innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta