Jak sprawdzić, czy przedsiębiorstwo jest małe, średnie czy też duże
Wielkość firmy jest jednym z czynników decydujących o szansach na uzyskanie unijnej dotacji. Wpływa też na to, jaki procent wydatków zostanie ostatecznie zrefundowany
Dla przedsiębiorstwa, które myśli o pozyskaniu środków unijnych, określenie swojej wielkości jest niezwykle istotne. W zależności od tego, czy należeć będzie do grupy małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) czy do dużych, różnie przedstawia się możliwość uzyskania tych środków. Większość funduszy trafi właśnie do MSP. Najbardziej charakterystycznym przykładem są działania tzw. regionalnych programów operacyjnych. W nich duże firmy właściwie nie mają czego szukać. Ale jest też druga strona medalu.
Zatrudnienie i finanse
Niektóre działania programu „Infrastruktura i środowisko” przeznaczone są tylko dla największych firm. Są też działania, w których mikro- i małe firmy mogą liczyć na większą dotację niż średnie, a te na większą niż przedsiębiorstwa duże.
O wielkości firmy decydują dwa czynniki: wielkość zatrudnienia oraz dane finansowe, czyli suma aktywów lub wielkość rocznego obrotu. Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej (2003/361/WE) na kategorię mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw składają się te, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro, i/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 mln euro. Pierwszy warunek, czyli wielkość zatrudnienia, musi być bezwzględnie spełniony. Jeżeli zatem firma zatrudnia 250 lub więcej pracowników, nie należy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta