Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dokumentować przychody i koszty w jednoosobowej firmie

31 lipca 2008 | Dobra firma | Przemysław Wojtasik Paweł Małecki
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
DOWÓD WEWNĘTRZNY nr 1/7/2008
źródło: Rzeczpospolita
DOWÓD WEWNĘTRZNY nr 1/7/2008

Czy na fakturze musi być nazwa firmy, czy też wystarczy imię i nazwisko jej właściciela? Takie dylematy mają przedsiębiorcy. Problem nie jest wcale banalny, bo formalne wymogi są ważne przy podatkowych rozliczeniach

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą często rejestrują się w ewidencji w gminie, podając wymyśloną przez siebie nazwę firmy. Jakie dane muszą wpisywać na wystawianych fakturach? Czy wystarczające jest użycie nazwy firmy, czy też faktura powinna zawierać imię i nazwisko właściciela? Czy wystarczy samo imię i nazwisko bez nazwy firmy? Ten sam problem pojawia się przy fakturach dotyczących kupowanych przez przedsiębiorcę towarów i usług.

Co musi być na fakturze

O tym jakie dane powinny znaleźć się na fakturze, mówi § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 95, poz. 798 ze zm.).

Czytamy w nim, że faktura powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Podchodząc literalnie do tego przepisu, można dojść do wniosku, że wybór, czy faktura będzie zawierać imię lub nazwisko, czy zamiast tego wymyśloną nazwę sprzedawcy, zależy od przedsiębiorcy. Pamiętajmy jednak o tym, że § 9 rozporządzenia koresponduje z art. 106 ustawy o VAT. Ten przepis mówi, że podatnicy VAT wymienieni w art. 15 są obowiązani...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8079

Spis treści
Zamów abonament