Jak ustalić miejsce świadczenia usług pośrednictwa przy dostawie towarów
Nie zawsze miejscem, gdzie usługa jest świadczona, jest to, gdzie wykonujący ją przedsiębiorca ma siedzibę. Czasami może ono zależeć od działań wykonywanych przez pośrednika
Dotyczy to pewnych kategorii usług pośrednictwa w pozyskiwaniu klientów na oferowane wyroby czy wyszukiwaniu dostawców surowców i materiałów w ramach transakcji transgranicznych (również dokonywanych poza granicami Wspólnoty). Wtedy właściwy jest przepis ustawy o VAT wyłączający zastosowanie ogólnej zasady miejsca świadczenia usług, określonej w art. 27 ust. 1 ustawy, który mówi, że jest to miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę.
Co mówi ustawa o VAT...
Art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy o VAT mówi, że w przypadku usług wykonywanych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem ich świadczenia jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 6 tego przepisu. Wynika z niego, że gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa, na którym zgodnie ze wspomnianą zasadą ma miejsce świadczenia usługa, miejscem jej świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Ustawa o VAT ogranicza zatem wprowadzoną regułę do usług związanych bezpośrednio z dostawą towarów. Użyte w analizowanym przepisie pojęcie „miejsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta