Urzędnicy sprawdzą pożyczki od firm powiązanych
Jeśli spółka pozyska środki finansowe od powiązanego z nią przedsiębiorcy, transakcja ta zainteresuje fiskusa. Zapyta nie tylko o ustalone oprocentowanie, ale również na co pieniądze będą przeznaczone
Budowa stabilnej pozycji rynkowej, zwłaszcza w branżach cechujących się dużą konkurencją, nie jest zadaniem łatwym. Często wymaga określonych środków finansowych. Posiadany przez przedsiębiorstwo kapitał okazuje się bowiem nierzadko niewystarczający na zaspokojenie bieżących potrzeb czy realizację zaplanowanych inwestycji.
W przypadku przedsiębiorstw funkcjonujących w ramach grupy kapitałowej najszybszym i najłatwiejszym sposobem uzyskania potrzebnych środków jest pożyczka od podmiotu powiązanego. Powszechność takich transakcji w obrocie między członkami grupy ma jednak swoje skutki. Interesują się nimi organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej.
Nieoprocentowane oznaczają kłopoty...
W świetle kodeksu cywilnego (art. 720) przez umowę pożyczki dający ją zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej ilości.
W ujęciu kodeksowym umowa pożyczki nie wymaga dla swej ważności, aby świadczenie pożyczkodawcy musiało nastąpić za wynagrodzeniem. Skuteczność nieoprocentowanej pożyczki na gruncie prawa cywilnego może w praktyce oznaczać jednak kłopoty w obszarze prawa podatkowego. Stanie się tak na skutek rozpoznania u pożyczkobiorcy przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Ryzyko oszacowania dochodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta