Co trzeba zrobić w urzędzie, zanim spółkę wykreślą z rejestru
Gdy likwidacja spółki się przeciąga, może mieć to dotkliwe skutki finansowe. Przez cały ten czas trzeba bowiem płacić podatki
– Jakie są konsekwencje prawnofinansowe, jeśli nie zostanie przeprowadzona likwidacja spółki z o.o. po śmierci jej właściciela? Sąd orzekł o rozwiązaniu firmy, ale nadal nie jest ona wykreślona z rejestru – zastanawia się czytelniczka DF.
29 lipca 2008 r. w DF pisaliśmy o tym, jakie skutki dla spółki z o.o. ma śmierć wspólnika. Dziś piszemy o konsekwencjach finansowych do czasu wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Wprawdzie czytelniczka nie sprecyzowała, czy chodzi o spółkę wielo- czy jednoosobową (ze stwierdzenia o właścicielu domyślamy się, że chodzi o spółkę jednoosobową), ale w obu wypadkach skutki są jednakowe.
Przede wszystkim sam fakt, że sąd orzekł już o rozwiązaniu spółki, nie oznacza jeszcze, że spółka przestała istnieć. Ona nadal jest, a zostanie rozwiązana dopiero po przeprowadzeniu likwidacji, gdy sąd wykreśli ją z rejestru przedsiębiorców. Do tego czasu ciągle ma osobowość prawną (co wynika wprost z art. 274 § 3 kodeksu spółek handlowych; k.s.h.), a jedynie do nazwy ma dodane oznaczenie „w likwidacji”.
Zmiana nazwy
Dodanie tego oznaczenia powoduje, że trzeba zawiadomić o tym urząd skarbowy i ZUS. W urzędzie skarbowym należy złożyć NIP-2 i to już w ciągu 14 dni, chyba że spółka nie była podatnikiem VAT (co jest raczej mało prawdopodobne),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta