Kto zechce pracować 13 godzin dziennie
Unia Europejska pracuje nad przepisami pozwalającymi na stałe wydłużenie czasu pracy do ponad pół doby. Polscy przedsiębiorcy już teraz chcą wprowadzenia takich rozwiązań
W ten sposób każdy pracownik, za obietnicę wyższych zarobków, mógłby się zgodzić na znacznie dłuższą pracę.
Jedynym ograniczeniem byłoby prawo zatrudnionego do odpoczynku 11 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. Pozostałe 13 godzin dziennie osoba, która zgodziła się na klauzulę opt-out, mogłaby spędzać w pracy.
Wstępne porozumienie
W czerwcu na forum Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich ministrowie ze wszystkich państw członkowskich przyjęli wstępne porozumienie w sprawie nowelizacji dyrektywy o czasie pracy.
Co prawda dyrektywa daje możliwość zawierania klauzuli opt-out już od 2003 r., jednakże obecne przepisy europejskie nie przewidują żadnych ograniczeń czasu pracy. Stanowią m.in., że o każdym zawarciu takiej umowy z zatrudnionym musi zostać poinformowana instytucja stojąca na straży praw pracowniczych. Mówią też, że osoba, która odmówi dłuższej pracy, nie może być szykanowana z tego powodu.
Powszechnie stosowana
Podczas wczorajszej debaty, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej”, Robert Lisicki z Departamentu Międzynarodowego Prawa Pracy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stwierdził, że obecnie 14 państw Unii Europejskiej (w tym Polska) przewidziało w swoich przepisach możliwość zawarcia klauzuli opt-out.
Większość stosuje te rozwiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta