Kiedy rozliczamy nakłady na cudzą rzecz
Zarówno wtedy, gdy korzystający z cudzej rzeczy zatrzyma nakłady, jak i wtedy, gdy wzbogacą one jej właściciela, wpłynie to na rozliczenia podatkowe, w tym potrącanie kosztów i ustalanie przychodów
Co do zasady, przejęcie własności nakładów na rzeczy skutkuje powstaniem przych0du u właściciela tej rzeczy. Ma to miejsce w razie wybudowania budynku lub budowli na gruncie (stają się one własnością właściciela gruntu) lub przez połączenie nakładów z rzeczą główną (stając się jej częściami składowymi są własnością właściciela rzeczy głównej).
Art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) mówi, że przychodami są m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw. Ich wartość określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Przepisy te można odpowiednio zastosować, gdy przedmiotem świadczenia nie jest cała rzecz, ale nakłady na nią. Podobne regulacje dotyczą osób fizycznych (art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawa o PIT).
Będzie przychód u właściciela...
Przychodem jest więc przejęta przez właściciela rzeczy głównej jakakolwiek rzecz lub prawo stanowiące nakład. Nawet gdy są one nieprzydatne właścicielowi lub mają minimalną wartość, wpływa to na wycenę wartości przychodu, a nie samą okoliczność jego uzyskania. Ta jest konsekwencją nabycia własności nakładów. Właściciel...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta