Kredyt na działkę budowlaną możesz spłacać nawet pół wieku
Banki chętnie udzielą kredytu na zakup ziemi budowlanej. Nie będzie też problemów z pożyczeniem pieniędzy na grunt letniskowy czy siedliskowy, pod warunkiem że część zostanie przeznaczona na zabudowę mieszkalną. Znacznie trudniej uzyskać kredyt na działkę rolną czy leśną
Wybierając działkę przede wszystkim zwracamy uwagę na jej lokalizację, kształt czy otoczenie. Musimy także pamiętać o sprawdzeniu nieruchomości pod względem prawnym.
Dla banku ważna będzie kwestia istnienia księgi wieczystej oraz to, czy mamy do czynienia z własnością, współwłasnością czy też z użytkowaniem wieczystym oraz czy działka nie jest obciążona hipoteką.
Jeśli w przyszłości na działce ma stanąć dom, trzeba sprawdzić, czy istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa m.in. możliwą w danym miejscu zabudowę czy dopuszczalną wysokość budynków. W planie jest też zaznaczone, jaka powierzchnia ziemi umożliwia budowę domu. Zazwyczaj jest to hektar. Oznacza to, że, kupując hektar ziemi, od razu możemy składać wniosek o pozwolenie na budowę.
Gorzej, gdy gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego – pozwolenie na budowę dostaniemy bez problemu tylko wtedy, gdy gospodarstwo związane z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie. Średnia ta waha się od 7 do 20 ha. W innym przypadku brak planu oznacza, że do budowy konieczne będą warunki zabudowy wydane na podstawie studium zagospodarowania przestrzennego.
Jakie warunki
Wraz z rosnącym popytem na zakup ziemi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta