Gdy wspólnik występuje ze spółki, musi rozliczyć się z fiskusem
Rezygnacja z uczestnictwa w spółce osobowej oznacza dla wspólnika konieczność zapłaty podatku od nadwyżki ponad zwracany mu wkład. Choć niektóre organy podatkowe pozwalają czasem go uniknąć
Możliwość wystąpienia wspólnika ze spółki przewiduje zarówno kodeks cywilny (k.c.) w odniesieniu do spółki cywilnej, jak i kodeks spółek handlowych (k.s.h.) w odniesieniu do handlowych spółek osobowych.
Art. 869 k.c. mówi, że jeśli spółka została zawarta na czas nieoznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić, wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Jednocześnie, z ważnych powodów, wspólnik spółki cywilnej może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony. Co istotne, przeciwne od wspomnianych postanowienia umowy spółki są nieważne i nie wywołują skutków prawnych.
W przypadku spółki jawnej zawartej na czas nieoznaczony wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego, przy czym spółkę zawartą na czas życia wspólnika uważa się za zawartą na czas nieoznaczony. Umowa może przewidywać krótszy termin wypowiedzenia, może również dopuszczać wystąpienie ze spółki zawartej na czas oznaczony. Zasady te znajdują odpowiednie zastosowanie do spółki partnerskiej oraz spółki komandytowej.
Trzeba zwrócić wkład lub jego wartość
W spółce cywilnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta