Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wiadomo, kto w gminie powinien naliczać opłaty

04 sierpnia 2008 | Prawo | Michał Kosiarski

Osoby sprzedające działki, które mają ustalone warunki zabudowy, nie muszą wnosić opłat z tytułu wzrostu ich wartości. Wszystko przez drobną lukę w prawie

To dobra wiadomość dla tysięcy osób, które kupiły kilka lat temu działki, aby zarobić na wzroście cen. Nie będą bowiem musiały oddawać gminom części zysków.

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2003 r. nr 80, poz. 717 ze zm.) pozwala gminom pobierać opłaty od wzrostu wartości działki, gdy jej właściciel ją sprzedaje. Dotyczy to sytuacji, gdy gmina uchwaliła nowy albo zmieniała stary miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w wyniku czego wzrosła wartość objętych nim gruntów. Dzięki temu działki określane jako rolne mogły nagle stać się budowlanymi, a ich wartość wzrosnąć kilkakrotnie.

– Jeżeli treść decyzji o warunkach zabudowy odpowiada wnioskowi inwestora, otwiera to możliwość rozpoczęcia planowanej inwestycji – mówi Przemysław Kozdój, radca prawny, specjalista od nieruchomości w kancelarii Allen & Overy. – Powoduje automatycznie wzrost wartości działki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8082

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament