Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słabością Polski jest brak globalnego myślenia

04 sierpnia 2008 | Ekonomia | Łukasz Ruciński Tomasz Boguszewicz
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Życie Warszawy

Polskie firmy IT stały się podwykonawcami międzynarodowych koncernów – twierdzi Rafał Bator, partner w Enterprise Investors w rozmowie z Łukaszem Rucińskim i Tomaszem Boguszewiczem

Rz: Czy w Polsce da się zarobić na przedsięwzięciach internetowych?

Rafał Bator: Sens ma inwestowanie w liderów branży. Z drugiej strony, kiedy działalność zaczynało np. Allegro, nikt na rynku sobie nie wyobrażał, że na tym biznesie można dużo zarobić. Po trzech latach, kiedy serwis zaczął generować gotówkę, stało się jasne, że wygrywa ten, kto zdobędzie największą część rynku. Kto teraz pamięta, że serwisów aukcyjnych w Polsce było pewnie 20? Dlatego sens mają inwestycje w graczy w obiecującym segmencie rynku, którzy przez dwa – trzy lata wywalczyli na nim silną pozycję. Kiedy wreszcie pojawia się pozycja dominująca, można się zastanowić, jak z tego czerpać zyski.

To by oznaczało, że część Internetu, na którym w Polsce można zarobić, ogranicza się tylko do liderów – jeden portal, jeden serwis społecznościowy, jeden komunikator i tak dalej.

To cecha małych rynków. Wiele projektów nie tylko wciąż nie generuje przychodów, ale także nie rokuje ich uzyskania. Dlatego nie ma sensu kupowanie drugiego, trzeciego gracza na rynku. Kupno Naszej-Klasy ma sens, ale inwestowania np. w kolejny serwis społecznościowy już nie rozumiem.

Większość usług w Internecie jest darmowa, ale firmy w nim działające muszą zarabiać. Czy czeka nas wprowadzanie odpłatności za usługi, z których dziś korzystamy za darmo?

Firmy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8082

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament