Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagrodę uznaniową doliczamy do pensji za miesiąc, w którym ją wypłaciliśmy

01 października 2008 | Dobra firma | Izabela Nowacka

Jeśli obok wynagrodzenia podstawowego dajesz załodze premie, nagrody bądź inne dodatki, np. stażowe czy funkcyjne, musisz teraz sprawdzić, na jakich regułach je przyznajesz

Często nasze wewnętrzne przepisy płacowe, np. układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania, milczą na ten temat lub mówią pokrótce np. „prezes może przyznać nagrody wyróżniającym się pracownikom”. W takiej sytuacji badamy, czy przychody te faktycznie wypłacamy zatrudnionym za czas choroby. Jeśli nie lub uiszczamy obniżone, musimy teraz ponownie przeliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków na podstawie wyroku Trybunału z 24 czerwca 2008 r. oraz wypłacić wyrównanie wraz z odsetkami. Oczywiście chodzi wyłącznie o składniki, od których odprowadziliśmy składki chorobowe. Ten warunek nie powinien budzić wątpliwości, gdyż wiadomo, od czego zostały naliczone składki na ubezpieczenia społeczne.

Reasumując: gdy w przepisach płacowych brakuje ustaleń co do redukcji lub zawieszania niektórych składników pensji za okres choroby, uwzględniamy je w podstawie wymiaru wymienionych świadczeń. Naszym obowiązkiem jest natomiast ewentualne udowodnienie i udokumentowanie, że dany składnik uiszczamy za czas choroby. Taki element pomijamy w podstawie wymiaru.

Aby oszacować podstawę jeszcze raz, tym razem z uwzględnieniem pominiętej bezpodstawnie premii czy nagrody, ustalamy kwotę wynagrodzenia chorobowego wypłaconego podwładnemu w ciągu trzech lat wstecz, począwszy od dnia wystąpienia tego ostatniego z wnioskiem w tej sprawie. Przeliczamy takie świadczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8131

Spis treści
Zamów abonament