Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wolno strzelać do porwanego samolotu

01 października 2008 | Prawo | Jolanta Kroner

Uprowadzony przez terrorystów samolot nie może być zestrzelony. Trybunał uznał wczoraj, że przepis, który na to pozwala, jest niezgodny z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że życie ludzkie jest najwyższą wartością, dlatego też zgoda prawa na zestrzelenie cywilnego samolotu z pasażerami jest nie do pogodzenia z jego konstytucyjną ochroną.

– Można skutecznie walczyć z terroryzmem bez tak głębokiej ingerencji w prawa człowieka – uzasadniała wyrok sędzia sprawozdawca Teresa Liszcz.

Parlament uchwalił przepis dający władzom RP prawo wydania rozkazu zniszczenia samolotu pasażerskiego porwanego przez terrorystów lub użytego niezgodnie z prawem w lipcu 2002 r. Było to echo amerykańskiej tragedii z 11 września 2001 r. TK badał wczoraj zgodność tego przepisu z ustawą zasadniczą na wniosek I prezesa Sądu Najwyższego prof. Lecha Gardockiego.

Życie za życie

Jego zdaniem państwo nie ma prawa umyślnie pozbawiać życia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8131

Spis treści
Zamów abonament