Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy i jak wyrównujemy świadczenia chorobowe

01 października 2008 | Dobra firma | Elżbieta Więckowska-Meisner Krystyna Mondygraf H.F.; Renata Majewska Renata Majewska

Elżbieta Więckowska-Meisner i Sławomir Mondygraf eksperci z Departamentu Zasiłków w centrali ZUS

30 dni na załatwienie wniosku

Do kiedy pracodawca, który 30 listopada 2007 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób, musi rozpatrzyć wnioski pracowników o przeliczenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r.?

Obowiązują tu takie same reguły co przy wypłacie zasiłków, określone w art. 64 ustawy. Szef powinien to zrobić w ciągu 30 dni, licząc od następnego dnia, kiedy zatrudniony złożył wniosek o ponowne ustalenie podstawy wymiaru tych świadczeń. Pracownicy mają prawo do składania takich wniosków przez trzy lata od daty wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (co nastąpiło 7 lipca 2008 r.). Dzień wystąpienia z wnioskiem ma jednak wpływ na okres, za który przeliczamy zasiłki. Przeliczeniu podlegają bowiem zasiłki za trzy lata wstecz licząc od daty, kiedy zatrudniony wystąpił z wnioskiem w tej sprawie. Także zasiłek chorobowy za cały czas absencji, jeśli choć ostatni dzień jego pobierania mieści się w tak ustalonych trzech latach.

No dobrze, a ile czasu ma na samą wypłatę wyrównania z tego tytułu łącznie z odsetkami za zwłokę?

Z wszystkim (załatwieniem wniosku oraz uiszczeniem dopłaty z odsetkami) ma się uporać w ciągu 30 dni, poczynając od dnia następnego po dacie wpływu wniosku. Jeżeli się zmieści w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8131

Spis treści
Zamów abonament