Chroniony pracownik nie traci przywilejów w wyniku transferu do innej firmy
Przejmując kupiony zakład wraz z jego załogą, nie nawiązujesz nowych umów o pracę. Musisz też honorować szczególną pozycję osób w wieku przedemerytalnym
– Pracownikowi pozostało sześć miesięcy do przejścia na wcześniejszą emeryturę (z tytułu pracy w szkodliwych warunkach). Tymczasem nie wykluczamy, że dojdzie do przejęcia zakładu pracy, w którym pracuje, lub jego części na innego pracodawcę na podstawie art. 231 k.p. Czy pracownik może nie zgodzić się na przejście do innego pracodawcy i pozostać do końca swojej pracy u dotychczasowego szefa? Czy jest przed takim przejściem chroniony? Co może grozić mu u nowego pracodawcy? Czy ma on obowiązek wypłacić mu wszystkie świadczenia wynikające z przejścia na emeryturę i jeśli tak, to jakie? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Gdy dochodzi do przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, opinia przechodzącego pracownika nie odgrywa w tej sprawie żadnej roli. Innymi słowy, gdy znajduje się na liście przejmowanych, to nawet jeśli powie „nie”, i tak przejdzie do nowego pracodawcy. Dlaczego? Dlatego że zmiana pracodawcy w trybie art. 231 k.p. nie powoduje żadnej modyfikacji stosunków pracy przejmowanych pracowników. Nowy pracodawca po prostu zajmuje miejsce poprzednika i przejmuje wszystkie jego prawa i obowiązki wobec przejętej załogi.
Pracownik jest jedynie zawiadamiany o tym, że przechodzi. Informację na piśmie powinien otrzymać na co najmniej 30 dni przed planowanym przejęciem jego obecnego zakładu w całości lub w części. W niej powinien przeczytać o przyczynach przejścia oraz jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta